Balliberális tempó: szégyellik és szidják a hazájukat Magyar Péter budapesti képviselői
A TISZA Párt elnöke ígérete ellenére szövetséget kötött Gyurcsány Ferenccel és Karácsony Gergellyel.
Az ellenzéki polgármesterek által aláírt levél szerint a magyar kormánnyal ellentétben ők képesek megfelelni a jogállamisági feltételeknek, ezért az uniós helyreállítási pénzek legalább felét nekik kellene felhasználniuk.
Összesen tíz város, többek között Szombathely, Hódmezővásárhely és Szentendre polgármestere írta alá azt a nyílt levelet, ami kedd délután jelent meg Karácsony Gergely budapesti főpolgármester Facebook-oldalán. A Katarina Barley EP-alelnöknek és Věra Jourová EB-alelnöknek címzett nyílt levélben a városvezetők arra kérik az európai politikusokat, hogy fontolják meg az uniós pénzek önkormányzatokon keresztül történő elosztását, amit már jó ideje hallani a magyar ellenzék részéről.
A nyílt levél elején az aláírók kitérnek arra, hogy Katarina Barley és Věra Jourová az elmúlt időszakben a kormány „Európa-ellenes propagandagépezetének” célkeresztjébe kerültek nemrégiben tett nyilatkozataik miatt. Karácsonyék szerint elengedhetetlen, hogy az uniós tisztségviselők a magyar kormánnyal kapcsolatos nyilatkozataikban különbséget tegyenek Magyarország és a magyar kormány között.
„Ha megsértik az európai normákat, azt a magyar kormány teszi, nem Magyarország”
– áll a levélben. A levél szerzői szerint a magyar emberek legfeljebb a csalások miatti szégyenben osztozhatnak a magyar kormánnyal, a felelősségben semmiképpen.
A polgármesterek világossá teszik: támogatják a jogállamisági kritériumok kivételezés nélküli számonkérését a tagállamokon, és adott esetben a szankcionálást sem ellenzik. Azzal viszont nem értenek egyet, hogy a magyar emberek hátrányt szenvedjenek a magyar kormány ellen hozott szankcióknak köszönhetően. „Erre ad lehetőséget, ha a támogatásokat az önkormányzatokon keresztül juttatjuk el a magyar emberekhez” – javasolják Karácsonyék.
Érvelésük szerint
hiszen azok megfelelnek az önkormányzatiság olyan alapelveinek, mint a korrupcióellenesség és az átláthatóság. Rámutatnak: a kezdeményezés a visegrádi országok – ellenzéki vezetésű – fővárosaitól származik, de ma már túlnőtt ezeken a kereteken, „összeurópai mozgalom” lett belőle.
Az anyagiakra térve Karácsonyék kijeletik: azt szeretnék, ha a koronavírus elleni uniós mentőcsomag Magyarországra szánt részének legalább a felét az önkormányzatokon keresztül használhassa fel az ország. A levelet aláíró városvezetők szerint ugyanis az Orbán-kormány válság idején megsarcolja az önkormányzatokat, nem pedig segíti őket, ráadásul a hétéves költségvetési ciklus kialakításában sem vehetnek részt. A polgármesterek szerint ez demokratikus deficitet és megvalósíthatósági kockázatokat is jelent, amellett pedig „sérti az Európai Unió jogát, amely előírja a partnerségi elv alkalmazását a tervezési folyamatokban”.
A nyitóképen: Karácsony Gergely. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt